Poprzez konkurencyjną dewaluację, zwaną też wojną walutową kraj dewaluuje swoją walutę w odpowiedzi na dewaluację innej waluty, wchodząc w spiralę dewaluacji. Zamierzonym celem tego typu polityki pieniężnej jest zwiększenie konkurencyjności towarów i usług danego kraju na rynku międzynarodowym, a tym samym zwiększenie eksportu.
Konkurencyjne dewaluacje są bardziej powszechne wśród narodów o walutach interwencyjnych, czyli takich, które nie podlegają swobodnym wahaniom na międzynarodowym rynku walutowym.
Jak działa konkurencyjna dewaluacja?
Dewaluacje konkurencyjne to takie, które przeprowadzane są wśród kilku krajów, kolejno, dążących do uzyskania konkurencyjności na rynkach międzynarodowych dla swojego eksportu. Ekonomiści uważają konkurencyjne dewaluacje za niebezpieczne, ponieważ mogą one wywołać wojnę walutową, wywołując niekorzystne skutki uboczne i zwiększając protekcjonizm gospodarczy między krajami. Innymi słowy, konkurencyjne dewaluacje mogą prowadzić do niestabilności na rynku walutowym i zwiększać koszty transakcyjne między importerami i eksporterami.
Formuły stosowane przez banki centralne do interwencji w polityce pieniężnej i dewaluacji waluty są głównie następujące:
- Quantitative Easing (QE): odnosi się do mechanizmu, za pomocą którego banki centralne kupują aktywa finansowe w celu zwiększenia popytu i zachęcenia podmiotów gospodarczych do inwestowania.
- Obniżenie stóp procentowych: poprzez obniżenie stóp procentowych dany kraj staje się mniej atrakcyjny dla inwestorów. Powoduje to odpływ kapitału i wywiera presję na obniżenie wartości waluty. W http://www.walutomania.pl przeczytasz o wszystkich konsekwencjach obniżenia stóp procentowych dla gospodarki.
- Interwencyjne zakupy aktywów: mają miejsce, gdy kraj kupuje aktywa w celu utrzymania cen. Zakupy te są równoznaczne z dewaluacją jego waluty.
- Kontrola przepływu kapitału: bank centralny może ograniczyć ilość pieniędzy wpływających do gospodarki danego kraju lub z niej wypływających.
- Dyplomacja: wiadomości wysyłane do społeczności inwestycyjnej mogą wpływać na postrzeganą wartość waluty.
Korzyści z konkurencyjnej dewaluacji
Kraj często inicjuje proces konkurencyjnej dewaluacji, ponieważ musi poprawić swoją konkurencyjność w eksporcie. Poprzez obniżenie wartości swojej waluty, produkty stają się bardziej atrakcyjne dla reszty świata.
Podobnie, poprzez dewaluację waluty, import staje się droższy. To stymuluje zatrudnienie. Połączenie zwiększonego eksportu wraz ze wzrostem zatrudnienia i popytu wewnętrznego prowadzi zwykle do wzrostu gospodarczego.
Wady konkurencyjnej dewaluacji
Jednak konkurencyjne dewaluacje niosą ze sobą również wiele zagrożeń. Jednym ze skutków takiej polityki jest spadek wydajności, ponieważ import maszyn i technologii staje się nadmiernie kosztowny. Podobnie dewaluacja obniża siłę nabywczą obywateli za granicą.